WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

7 listopada 2016 uczniowie klas trzecich (3d, 3b i 3a) wzięli udział w wycieczce do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Wycieczkę zorganizowały nauczycielki gimnazjum Joanna Smolka, Beata Smolarczyk, Halina Matuszewska-Czekaj i Krystyna Rasała.

Wycieczka do miejsca zagłady milionów ludzi była dla uczniów wielkim przeżyciem. Ogromne wrażenie wywarły na nich: fotografie ludzi zamęczonych na śmierć w obu obozach, tysiące walizek, szczotek, butów i garnków, a więc przedmiotów należących do więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy i wegetacji w niehumanitarnych warunkach. Przez 3,5 h zapoznano nas z przebiegiem dnia więźnia, formami kar stosowanymi za niewielkie przewinienia, warunkami życia i organizacją obozu zagłady: transport więźniów, selekcja podczas przyjmowanie więźniów, dzienne racje żywnościowe, warunki  pracy,  warunki do spania, ubiór, tatuowanie numerów obozowych na ciele). Wycieczka ta była poglądową lekcją historii i wiedzy pomocną przy omawianiu literatury wojennej i obozowej na lekcjach języka polskiego.